Goalball

O nas

Jesteśmy pierwszym Uniwersytetem w Polsce, który w 2014 roku w ramach alternatywnych zajęć wychowania ficzycznego dla osób niepełnosprawnych wprowadził dla studentów niewidomych i słabowidzących zajęcia z goalball.

Od początku zajęcia prowadzone są w ramach współpracy z Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowaczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej w Bydgoszczy. Uzyskujemy również wsparcie od Fundacji ALUMNO oraz Miasta Bydgoszczy.

Obecnie oprócz zajęć wf prowadzona jest również sekcja sportowa goalball. Od 2016 roku Ośrodek i Uniwersytet wystawiają wspólnie bydgoską drużynę w Mistrzostwach Polski w Goalball. Nasz zespół również staruje w rozgrywkach Mistrzostw Polski Juniorów.

Pierwszym sukcesem sportowym było dla naszej drużyny zajęcie 5 miejsca w Pucharze Polski w Wiśle
w 2016 roku.

Angażujemy się również w działania promujące goalball w Bydgoszczy. Od 2014 roku w ramach Juwenalii organizujemy Integracyjny Turniej Goalball. W 2016 roku zorganizowaliśmy Bydgoską Amatorską Ligę Integracyjną Goalball.

W 2017 roku z incjatywy 10 osób powołaliśmy Stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball.

W tym samym roku na Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 21 we Wrocławiu nasza drużyna zajęła 3 miejsce.

W 2018 roku BKG Braille UKW Bydgoszcz rozpoczął rywalizował w nowo utworzonej II lidze wraz z dryżynami z: Krakowa, Katowic II, Lublina II oraz Szczecina i awansował do I ligi.

W październiku 2018 r.  nasza drużyna, grając samymi juniorami, zajęła z bilansem: trzy mecze wygrane i jeden przegrany 5 miesce w Pucharze Polski w Lublinie. Trzeba podkreślić, że BKG jako jedyna drużyna turnieju pokonała w meczu grupowym zdobywców pucharu - drużynę z Lublina.

W listopadzie 2018 r. drużyna zajęła drugie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów w Wiśle.

W 2019 roku w rozgrywkach Mistrzostw Polski biorą udział dwie drużny z Bydgoszczy (I i II lidze).

W tym roku drużyna juniorska osiągnęła największy sukces w historii Kluby, czyli Mistrzostwo Polski Junorów do lat 21 w Lublinie.

W 2020 roku obie drużyny bydgoskie występują w 2 lidze. Zajmując na koniec roku drugie i trzecie miejsce.

Trzej zawodnicy BKG: Dawid Lizak, Kacper Walczak i Kamil Perzanowski otrzymują stypendium sportowe Marszałka Województwa.

Dodatkowo Klub otrzymał z Miasta Bydgoszczy w ramach otwartego konkursu ofert nr 24 na realizację w roku 2020 zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej – szkolenie sportowe osób niepełnosprawnych przez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego dofinansowanie na zadanie: Goalball - Udział sekcji sportowej w zawodach Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski Juniorów oraz Pucharu Polski w Goalbal

W tym samym roku drużyna juniorów zdobyła II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 21 w Lublinie. Te zawody zakończyły się dla nas pechowo, ponieważ lider strzelców naszej drużyny w meczu finałowych doznał kontuzji i nie mógł kontynuować dalej gry.